Bilgisayar Nedir Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilgisayar Nedir Ne İşe Yarar?

Bilgisayar nedir Ne İşe Yarar, Bilgisayar Nedir; Bilgisayar, belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan, aynı zamanda kendisine verilen bilgileri istendiğinde saklayabilen, istendiğinde geri verebilen bir makinedir.

İlk elektrikli bilgisayar Electronic Numerical Integrator and Computer'dır yani kısaca ENIAC'tır. 1946'da üretilmiş olup 170 metrekare boyutunda, 30 ton ağırlığında gelmekteydi.

Bilgisayarlar tarih boyunca çok çeşitli biçimlerde karşımıza çıkmıştır. 20. Yüzyılın ortalarında ilk bilgisayar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından kat be kat daha fazla enerji tüketiyorlardı. 21. Yüzyılın başlarında ise bilgisayar bir kol saatine sığacak büyüklükte ve küçük bir pil yardımı ile çalışacak duruma gelmiştir. Bu kadar küçük imal edilebilmelerinin esas nedeni 1969 yılında yarı iletkenler ile çok küçük alanlara sığdırılabilen devrelerin imal edilebilir olmasıdır. Şu anda birçok bilgisayarda kullanılan ve Intel'in ilk işlemci unvanına sahip olan Intel 4004 tektüm devreli mikroişlemci ciplerdir. Bu teknoloji sayesinde, bilgisayar sektörü gelişme açısından hız kazanmakla beraber çok yol kat etmiştir. Toplum kişisel bilgisayarı ve onun taşınabilir eşdeğeri olan dizüstü bilgisayarı, bilgi çağının simgesi olarak tanıdı ve bilgisayar kavramıyla özdeşleşmiş ve günümüzde çok yaygın kullanılmaktadır. Bilgisayarın temel çalışma prensibi ikili sayı sistem olan yani sadece 0 ve 1'den oluşan kodlamalardır. İstenilen yazılımı kaydederek istenilen zamanda çalıştırılabilir olması bilgisayarları çok amaçlı kılıp hesap makinelerinden ayıran ana özelliktir. Church-Turing tezi ise bu çok yönlülüğün matematiksel ifade edilişidir. Buna bağlı olarak, karmaşıklıkları ne düzeyde olursa olsun, süper bilgisayarlardan, cep bilgisayarlara kadar, bellek ve zaman sınırı olmadığı takdirde hepsi hemen hemen aynı görevleri yerine getirebilmektedir.

Bilgisayar Ne İşe Yarar; Bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmayı ve elde edilen bilgileri kullanmayı kolaylaştırmak, Elde edilen bilgileri daha kolay yayılır hale getirmek paylaşımı kolaylaştırmak ve okur, yazarlık oranının artmasına katkıda bulunmaktır. Okur, yazarlık burada, okumayı, yazmayı öğrenmek olarak da düşünülmemeli. Günlük hayatta gazete okumayan bir kişi, bilgisayar ortamında paylaşılan haberlerden ister istemez okumak ve haberdar olmak durumundadır.

Tarafımızdan bilinmeyen yerlerle ilgili bilgilere bilgisayar sayesinde ulaşabilir. Örnek, Malatya, belki de hiç gitmediğiniz bir yer, ama arama motorları sayesinde Malatya'ya ait görsellere baktığınızda, Malatya'yı gezmiş gibi ve hakkında fikir edinmiş olursunuz.

Bilgisayar aracılığı ile eğlenmekte mümkündür. Oyun oynayabilir, müzik dinleyip, Video izleyebilirsiniz. Hatta paylaşımda bulunabilirsiniz. Bu ise Dünya'nın küçük bir yer halini almasını sağlar. Şöyle ki, yan komşunuz, sizle ilgili bilgi sahibi değil iken, siz bilgisayar aracılığı ile durumunuzu İstanbul'daki arkadaşınıza rahatlıkla aktarabilir, bunun yanında bu eylemi görüntülü bile yapabilirsiniz.

Bilgisayar nedir ne işe yarar sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise uzun vakit alacak olan işlerin çok kısa sürede hazırlanmasına olanak sağlamasıdır. Bunu da şu şekilde örnek verebiliriz. Bir 6 basamaklı sayı ile 9 basamaklı sayıyı çarpmanız normalde zaman alabilir, fakat bilgisayar aracılığı ile bu işlemi birkaç saniye içerisinde yaparsınız. Bilgisayar aracılığı ile normalde günlerce devam edecek olan işleri çok kısa zaman diliminde sonuçlandırılır. Örnek, dünyanın diğer ucuna göndereceğiniz bir postanın ulaşması belki de en az bir iki hafta alacaktır, ama siz bunu interaktif ortamda oluşturacağınız bir e-posta ile birkaç saniye içinde istediğiniz kişiye ve yere yollayabilirsiniz.

Bilgisayar aracılığı ile kendinizi insanlara daha kolay ifade edebilirsiniz. Bazı şeyleri yüz yüze iken insanlara söylemeniz zor olabilir, ama bu sosyal medya üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir. Hatta en sevdiğiniz sanatçıya, bilgisayar aracılığı ile sosyal medya üzerinden düşüncelerinizi ona rahatça iletirsiniz.

Öğrencilerin ders çalışmasına yardımcı olur. Önceleri evimizde ansiklopedik araştırmalar yaparak hazırladığımız derslerimiz yerini günümüzde aradığımız her şeyi bir tablet içine sığdırılmış olarak bulmaktayız.

Günümüz ticaretide E-ticaret siteleri sayesinde daha kolay para kazanılması olanaklı hale bilgisayar ile geliyor. İstanbul'da bulunan bir kitapçı, Malatya'da yaşayan insanlara rahatlıkla kitap satışı yapabiliyor.

Bilgisayar Nedir Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Bepanthen Krem Ne İşe Yarar?

Bepanthen Krem Ne İşe Yarar?

Fastjel Ne İşe Yarar?

Fastjel Ne İşe Yarar?

Yulaf Ne İşe Yarar?

Yulaf Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Balsam Ne İşe Yarar?

Balsam Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir

Famodin Ne İşe Yarar?

Famodin Ne İşe Yarar?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vpn Ne İşe Yarar?

Vpn Ne İşe Yarar?

Hotspot Ne İşe Yarar?

Hotspot Ne İşe Yarar?

Klavye Ne İşe Yarar?

Klavye Ne İşe Yarar?

Rom Nedir Ne İşe Yarar?

Rom Nedir Ne İşe Yarar?

Anahtar Ne İşe Yarar?

Anahtar Ne İşe Yarar?

Güncel

Prednol Krem Ne İşe Yarar?

Prednol Krem Ne İşe Yarar?

Güncel

Adaptör Ne İşe Yarar?

Adaptör Ne İşe Yarar?

Güncel

L Karnitin Ne İşe Yarar?

L Karnitin Ne İşe Yarar?

Folbiol 5 Mg 50 Tablet Ne İşe Yarar?

Folbiol 5 Mg 50 Tablet Ne İşe Yarar?

Orgametril Tablet Ne İşe Yarar?

Orgametril Tablet Ne İşe Yarar?

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Televizyon Ne İşe Yarar?

Televizyon Ne İşe Yarar?

Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Scroll Lock Ne İşe Yarar?

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Dekort Ampul Ne İşe Yarar?

Dekort Ampul Ne İşe Yarar?

Gergedan Böceği Ne İşe Yarar?

Gergedan Böceği Ne İşe Yarar?

Kreval Şurup Ne İşe Yarar?

Kreval Şurup Ne İşe Yarar?

Access Ne İşe Yarar?

Access Ne İşe Yarar?

Access Ne İşe Yarar, Access, microsoft firmasının, bilgisayarlar için geliştirip, ofis kullanıcılarının kullanımına sunduğu üzerinde tablo, form ve raporlama yapılab[...]

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

Kara Merhem Ne İşe Yarar?

Kara merhem ne işe yarar, Kara merhem ilacın tıbbi adı ihtiyol pomaddır. İlacın içeriğinde yüzde seksen vazelin, yüzde on ihtiyol ve yüzde on anolin bulunur. İlacın i[...]

İnternet Ne İşe Yarar?

İnternet Ne İşe Yarar?

İnternet ne işe yarar, internet çağımızın vazgeçilmez iletişim ve haberleşme araçlarından biridir. Geçmişten günümüze kadar gittikçe yaygınlaşmış ve gelişmi�[...]

Karbonat Ne İşe Yarar?

Karbonat Ne İşe Yarar?

Karbonat ne işe yarar, hamur işlerinde yaygın şekilde kullanılan karbonat, aslında sağlık içinde çok faydalıdır. Sağlık alanında faydaları çok bilinmese de karbona[...]

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu ne işe yarar, spor yapanlar ya da kas kütlesini arttırmak isteyenler protein tozunu mutlaka duymuş ya da kullanmıştır. Protein tozu, yalnızca spor yapan ya da [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6