Gliserin Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gliserin Ne İşe Yarar?

Gliserin ne işe yarar, gliserin tıpta ve eczalıkta kullanılan gliserolün bir türüdür. Gliserin polar organik bir trihidroksi alkoldür. Zehirli olmadığı gibi hafif tatlı ve sıvı formdadır. Alkol ve suyla karışabilir, asetonda çözünür. Gliserin bir şeker alkolü olup, kaynama noktası yüksek bir üründür. Doğal yollarla ya da petrokimyasal yollarla gliserin elde etmek mümkündür. İçeriğinde hayvansal ve bitkisel yağlar olur. Nemlendirme özelliği oldukça fazladır. Kendi hacminin yaklaşık 4 katı kadar suyu absorbe etme özelliği vardır. Gliserin eski dönemlerde daha çok mum yapımında kullanılırken, sonradan sabun üretiminde önemli bir malzeme haline gelmiştir.


Gliserin ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

 • Gıda sektöründe yiyecek ve içeceklere ilave edilir. Bu şekilde gliserin çözücü, nem tutucu, tatlandırıcı olarak işlev görür. Gıda sektöründe kullanılan gliserin kodu ise E422'dir.
 • Şeker kullanılan her yerde kullanılabilir. Bu maddenin tatlılık seviyesi sukrozun ortalama %60'ı kadardır. Kalorisi sofra şekeriyle aynı olsa da kanda şeker oranını yükseltmemesi önemli bir avantajdır.
 • Dondurma yapımında kıvam arttırıcı olarak kullanılır ve dondurmanın yapısını düzgünleştirir.
 • Tatlımsı alkol türü olan likör yapımında kalınlaştırıcı, kıvam arttırıcı olarak kullanılır.
 • Yağ oranı düşük seviyede olan besin maddelerinde dolgunlaştırıcı olarak kullanılır.
 • Kabızlık sorununda tedavide kullanılır. Bunun için üretilen fitil türü ilaçlarda gliserin tercih edilir.
 • Öksürük şurubu üretiminde tatlandırıcı olarak kullanılır
 • Şeker hastalarının harici olarak kullandığı merhemlerin içeriğinde gliserin kullanılır
 • Cilt bakım ürünlerinde, diş macunlarının içeriğinde, saç bakım ürünlerinde, tıraş kremlerinin içeriğinde yani kişisel bakım ürünlerine gliserin kullanılır. Bunun nedeni gliserinin nemlendirme özelliğinin olmasıdır.
 • Mum ve sabun imalatında kullanılır
 • Gliserin donmayı geciktirdiğinden, bu tür ürünlerde kullanılır
 • Nargile tütünlerinde nem tutucu özelliğinin olması nedeniyle kullanılır
 • Dinamit imalatında kullanılır. Nitrik asit ve trinigliserinle birleşen gliserin dinamit yapımında etkili olur.
 • Küf lekesi, mürekkep lekesi gibi zor çıkan lekelerde kullanılan gliserin, lekenin kuruyarak kumaşa daha fazla işlemesine mâni olur, lekenin çıkarılmasında büyük etkisi olur.
 • Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonlarında oluşan kulak ağrısında kulağa damlatılan gliserin yararlı olur. Ancak bunun doktor önerisiyle, kontrollü ve uygun dozda olması gerekir. Kulak temizliği içinde gliserin kullanımı tercih edilir.
 • Sığırlardaki ketozis denilen hastalıkta tedavi için gliserin kullanılır. Ketozis hastalığı süt verme oranı yüksek olan hayvanlarda doğumdan 1-2 ay sonra lipid ve karbonhidrat mekanizmasını bozar.

Cilt bakımında gliserin ne işe yarar?


Gliserin nemlendirme özelliği yüksek bir maddedir. Bu yüzden kozmetik ürünlerinin çoğunda kullanılır. Kişisel bakım sırasında rahatlıkla gliserin kullanılabilir. Bu özelliğiyle yaz ve kış dönemlerinde kuruyan, çatlayan, sertleşen ayak topuklarında gliserin kullanılabilir. Bu olumsuz etkileri kısa sürede gideren gliserin hem cildi yumuşatır hem de açık yaraların kapanmasını sağlar.

Yüzünüze gliserin ile yapacağınız nemlendirici maskesi oldukça etkili olur. Maskeyi 1 çay kaşığı gliserin, 1 çay kaşığı bal ve 1-2 çay kaşığı yulafla birlikte karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Bunu yüzünüze yoğun şekilde sürün ve yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyin ve soğuk suyla şoklayın. Bu sayede kan dolaşımı hızlanacaktır.

Cildin yenilenmesini ve nemlenmesini sağlayan gliserin ve muzla yine faydalı bir maske hazırlayabilirsiniz. Bir kâsede yarım muzu ezin ve 1 yemek kaşığı gliserinle birlikte karıştırın. Bunu temiz cildinize tatbik edin. Yarım saat bekleterek, ılık suyla temizlik, ardından soğuk suyla şoklama yaparak maskeyi uygulayın.

Peeling içinde gliserin kullanılabilir. 2 tatlı kaşığı gliserin ile 2 yemek kaşığı yulaf blenderden geçirilir. Bu şekilde pürüzü az bir karışım elde ederseniz. Bunu peeling için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Cildinizi iyice bununla ovalayın. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek, yüzünüze nemlendirici maske de hazırlayabilirsiniz.

Cildinizi hem nemlendirmek hem de sıkılaştırıp, arındırmak için gliserin kullanılabilir. 1 yemek kaşığı gliserin ile 1 yumurta akını karıştırın. Buna 2 yemek kaşığı taze limon suyu da ilave edin. Bunu temiz cildinize tatbik edin. 20 dakika kadar cildinizde bekleterek, ılık suyla temizliğini, soğuk suyla şoklamasını yapın.

Gliserin saç maskesi olarak saçlarınızın nemlendirilmesini de sağlar. Suyla karıştırılan gliserin saçlara tatbik edilir ve 5 dakika kadar bekletilir. Saçlarınızı duruladığınız zaman nemlendiğini, kuruluktan eser kalmadığını görebilirsiniz. 3-4 bardak soğuk papatya çayı, 1 yemek kaşığı gliserin, 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı, 3-4 damla biberiye yağını karıştırıp, saçlarınız için güzel bir bakım kürü elde edebilirsiniz. Bunu sprey şişesiyle saçlarınıza sıkın. 7-10 gün süreyle günde birkaç defa bunu uygulayabilirsiniz. Ancak her defasında şişeyi çalkalamalısınız. Gliserin ne işe yarar, nerelerde kullanılır bunlar hakkında bilgiler verdik, umarız faydalı olmuştur.

Gliserin Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

B12 Ne İşe Yarar?

B12 Ne İşe Yarar?

Hdmi Kablosu Ne İşe Yarar?

Hdmi Kablosu Ne İşe Yarar?

Media Get Ne İşe Yarar?

Media Get Ne İşe Yarar?

Pharmaton Ne İşe Yarar?

Pharmaton Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Karnitin Ne İşe Yarar?

Karnitin Ne İşe Yarar?

Editörün Seçtiği

Bcaa Ne İşe Yarar?

Bcaa Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boraks Ne İşe Yarar?

Boraks Ne İşe Yarar?

Server Ne İşe Yarar?

Server Ne İşe Yarar?

Talk Pudrası Ne İşe Yarar?

Talk Pudrası Ne İşe Yarar?

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Advil Ne İşe Yarar?

Advil Ne İşe Yarar?

Güncel

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Güncel

Apandisit Ne İşe Yarar?

Apandisit Ne İşe Yarar?

Güncel

Java Ne İşe Yarar?

Java Ne İşe Yarar?

Emla Krem Ne İşe Yarar?

Emla Krem Ne İşe Yarar?

Flash Player Ne İşe Yarar?

Flash Player Ne İşe Yarar?

Katran Ne İşe Yarar?

Katran Ne İşe Yarar?

Benexol B12 Ne İşe Yarar?

Benexol B12 Ne İşe Yarar?

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar?

L Carnitine Ne İşe Yarar?

L Carnitine Ne İşe Yarar?

Madecassol Ne İşe Yarar?

Madecassol Ne İşe Yarar?

Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalizör Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Serum Ne İşe Yarar?

Serum Ne İşe Yarar?

Serum ne işe yarar, serum kanın pıhtılaşmasından sonra üstte kalan saydam, sarımtırak renkteki sıvıdır. Kanın içine pıhtılaşmayı engelleyen bir madde koymada tüp[...]

Furacin Krem Ne İşe Yarar?

Furacin Krem Ne İşe Yarar?

Furacin Krem Ne İşe Yarar, Cerrahi branşlar tarafından merhem olarak sevilerek kullanılan antibiyotikli bir ilaçtır. Furacin krem, birçok deri hastalıklarında kullanılı[...]

Esp Nedir Ne İşe Yarar?

Esp Nedir Ne İşe Yarar?

Esp Nedir Ne İşe Yarar, ESP kısaltmasının açılımı İngilizce 'Electronic Stability Program' şeklindedir. Türkçe karşılığı ise elektronik stabilite programıdır. S[...]

Adaptör Ne İşe Yarar?

Adaptör Ne İşe Yarar?

Adaptör Ne İşe Yarar, Adaptör, dalgalı akımı küçük değerde doğru akıma çeviren elektronik aletlerdir ve doğru akımla çalışırlar. Adaptörler şehir elektriğini[...]

Evernote Ne İşe Yarar?

Evernote Ne İşe Yarar?

Evernote ne işe yarar konusuna baktığımız zaman Evernote ile gerçekleştirilen işlemlerin günlük yaşamı ve özellikle de iş yaşamını ne kadar kolaylaştırdığını[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6