Selenyum 74 Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Selenyum 74 Ne İşe Yarar?

Selenyum 74 Ne İşe Yarar; Selenyum elementi antioksidan özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Aynı zamanda selenyum elementi vücutta oluşan serbest radikallerin etkisini azaltarak, vücut için öngörülmeyen maddelerin oluşmasını engeller. İnsanlar hayatta kalmak için oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu oksijen vücutta yandığı zaman çeşitli serbest radikallerin oluşmasını sağlar ve oluşan bu serbest radikaller vücudun çeşitli organlarına zarar vermektedir. Oluşan bu serbest radikallerle vücudun savaşması için antioksidanlara ihtiyaç vardır. İşte bu durumda selenyum elementine ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yüksek selenyum elementine sahip insanların kanser hastalığına çok nadir yakalandıkları saptanmıştır.

Selenyum 74 Ne İşe Yarar; Selenyum 74 metal olmayan bir kimyasal elementtir. Selenyum 74 element tablosunda oksijen ve kükürt ile aynı gruptadır. Selenyum 74 kimyasal olarak 'SE' ile temsil edilir. Selenyum 74'dün atom numarası, 34, atom ağırlığı 78,96'dır. Atom ağırlıkları 74, 76, 77, 78, 80 ve 82 olan altı tane kararlı izotopu vardır. 1817 yılında kimyager Jons Berzelius tarafından keşfedilmiştir.

Selenyum 74 tabiatta serbest halde çak az bulunur. Genellikle kurşun, demir, bakır ve gümüş rezervlerinde sülfürlerle birlikte selenürler halinde bulunur. Kurşun odalar metoduyla sülfürik asit üretilirken kurşun odalar çamurunda bir yan ürün olarak açığa çıkar. Sülfit asidiyle elementel duruma indirgenen selenyum, nitrat asidiyle yükseltilir. Buradan indirgenme yapılarak elementel selenyum 74 elde edilir.

Selenyum 74'dün pek çok allotropu vardır. Bunlardan en yaygın olanı metal görünmündeki kristalleşmiş gri selenyumdur. Yoğunluğu 4,8'dir. 217 derecede erir ve yaklaşık 685 derecede koyu kırmızı dumanlar çıkararak kaynar. İyi bir ısı ve elektrik iletkenidir. Işığa maruz kaldığında elektrik iletkenliği artar. Bu özelliği ile fotoelektrik hücre olarak kullanılır. Eritilmiş selenyum aniden soğutulması ile amorf yapıda, koyu kahverengi olur. Selenyumun bu şekilde ısı ve elektriği iletmez. Hafifçe ısıtıldığında kristalleşmiş kırmızı selenyuma dönüşür. Oksijenli kökleri selenit ve selenat, sülfit ve sülfat gibi olup, yükseltgeme vasıtalarıdır. Hidrojen selenür bir gaz olup asitlerin metale etkisi ile meydana gelir. Toksik olup, kötü bir kokusu vardır. Bakır ve kurşun selenürler hariç, bütün selenyum bileşikleri zehirlidir. Etkileri arseniğin etkilerine benzer.

Selenyum 74 kimyasal özellikleri bakımından kükürde benzer. Havada mavi bir alev şeklinde yanarak selenit anhidriti verir. Kükürt, fosfor hidrojen ve halojenlerle birleşir. Metallerle sülfürlere benzeyen selenürleri verir.


Selenyum 74 Nerede Kullanılır

 • Selenyumun 74 kullanıldığı ticari alanların başında cam sanayi gelmektedir. Camın üretim aşamasında demirin etkisiyle oluşan yeşilimsi rengin giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede camın şeffaf ve renksiz bir hal almasını sağlar.
 • Selenyum 74 çeşitli kimyasal etkileşimlerde katalizör görevi görmektedir. Yani bu sebepten dolayı labratuvar ve kimya sanayinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Işık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebildiği için, güneş pillerinin yapımında kullanılmaktadır.
 • Çeşitli sağlık problemlerinin giderilmesinde önemli rol oynar. Bunların başında astım, vücutta oluşan yaralanmalar ve yanıklar, besin emilim bozukluğu ve kemoterapi sonrasında yan etkilerin tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Aynı zamanda seramik sanayi ve pirinç üretiminde kullanılır.
 • Selenyum 74 baskı ve kopyalama sanayinde de kullanılmaktadır.
 • Çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinde önemli bir bileşen rolü üstlenmektedir.
 • Hücrelerin çoğalmasına yardım eder.
 • Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir elementtir.
 • Tiroit hormonunun üretilmesini kolaylaştırır. Selenyumun eksik olması, iyot eksikliğinin etkisini artırabilir. İyot tiroit hormonunun sentezi için temel bir bileşendir.
Selenyum 74'ten Zengin Gıdalar; Deniz ürünleri (Ton balığı, somon balığı, pisi balığı, karides), hayvan etleri (Dana karaciğeri, dana eti, hindi eti), yağlı tohumlar, ceviz, ayçiçeğinde yüksek oranda vardır. Sebze ve meyvelerde fazla bulunmaz.


Selenyum 74 ihtiyaç olduğunun işaretleri

 • Kaslarda zayıflık veya ağrı,
 • Saç veya ciltte renk solması,
 • Tırnak yataklarında beyazlaşma,
Selenyum 74 ne işe yarar, yüksek dozda zehirli olabilir. Günlük ihtiyaç 50-70 mikrogram, tedavi dozu günlük 100-200 mikrogramdır.

Selenyum 74 Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Asiviral Krem Ne İşe Yarar?

Asiviral Krem Ne İşe Yarar?

Karbonat Ne İşe Yarar?

Karbonat Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Creatine Ne İşe Yarar?

Creatine Ne İşe Yarar?

Editörün Seçtiği

Telefon Ne İşe Yarar?

Telefon Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ghz Ne İşe Yarar?

Ghz Ne İşe Yarar?

Boraks Ne İşe Yarar?

Boraks Ne İşe Yarar?

Minoset Ne İşe Yarar?

Minoset Ne İşe Yarar?

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Parol Şurup Ne İşe Yarar?

Dolorin Cold Ne İşe Yarar?

Dolorin Cold Ne İşe Yarar?

Güncel

Momecon Krem Ne İşe Yarar?

Momecon Krem Ne İşe Yarar?

Güncel

Biteral Ne İşe Yarar?

Biteral Ne İşe Yarar?

Güncel

Bilgisayar Ne İşe Yarar?

Bilgisayar Ne İşe Yarar?

50mm Lens Ne İşe Yarar?

50mm Lens Ne İşe Yarar?

Klomen Ne İşe Yarar?

Klomen Ne İşe Yarar?

Soda Ne İşe Yarar?

Soda Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

İşletme Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

İşletme Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

İngiliz Karbonatı Ne İşe Yarar?

Colchicum Dispert Ne İşe Yarar?

Colchicum Dispert Ne İşe Yarar?

8gb Ssd Ne İşe Yarar?

8gb Ssd Ne İşe Yarar?

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar, kadınların istenmeyen hamilelikleri önlemek ve aile planlaması yapmak için yaygın olarak kullandıkları oral tabletlere denir. Genel kul[...]

Parol Ne İşe Yarar?

Parol Ne İşe Yarar?

Parol Ne işe Yarar: Parol herkesin bildiği gibi ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği bulunan ağrı kesicidir. İlacın etken maddesi parasetamol adı verilen bir madd[...]

Prednol Krem Ne İşe Yarar?

Prednol Krem Ne İşe Yarar?

Prednol krem ne işe yarar; Prednol krem, vücutta oluşan kızarıklık, iltihap ve şişliğe neden olan kimyasalların etkilerini azaltmak için kullanılan bir ilaçtır. Predn[...]

Vişne Sapı Ne İşe Yarar?

Vişne Sapı Ne İşe Yarar?

Vişne Sapı Ne İşe Yarar: Vişne gülgiller familyasında bir meyvedir. Vişne kiraza benzer fakat kirazdan daha ekşi bir meyvedir. Vişnenin Ana vatanı Hazar Denizi ve Kuzey [...]

Forza İlacı Ne İşe Yarar?

Forza İlacı Ne İşe Yarar?

Forza ilacı ne işe yarar, İlacın en etken maddesi, parasetamol, oksolamin sitrat, fenilefrin hidroklorür, klorfeniramin maleat olup, forza tablet, ateş düşürücü öksür�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6