Panax Ginseng Ne İşe Yarar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Panax Ginseng Ne İşe Yarar?

Panax ginseng ne işe yarar, Çin tıbbında binlerce yüzyıldır geleneksel olarak kullanılmaktadır. Panax ginseng, ginseng bitkisinin köklerinden elde edilir. Tarihi bilgilere göre bitki ilk olarak 5000 yıl önce Çin'in dağlık bölgelerinde keşfedilmiş ve o günden bugüne birçok sağlık sorunu için kullanılmaya başlanmıştır. İlk başlarda bitki yemeklik olarak kullanılırken, günümüzde hastalıklara karşı tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ginseng bitkisinin kök kısmı insan vücuduna benzemektedir ve bu nedenle insan vücudunda faydalı olduğu inanışı güçlenmiştir. Tıbbi amaçlı olarak bitkinin etli kök kısmı ve yaprakları kullanılmaktadır. Ancak kök kısmının yapraklarından daha faydalı olduğu tespit edilmiştir. Panax ginseng türünün 11 çeşidi vardır. Etli kökleri olan bu bitki oldukça yavaş büyür ve soğuk iklimlerde yetişir. Farklı ginseng türlerinden en faydalı olanı panax ginseng türüdür. Ülkemizde panax ginseng toz ya da tablet şeklinde de satışa sunulmaktadır. Bitki genelde çay şeklinde hazırlanarak farklı sağlık sorunları için tüketilir. Bu yazımızda Panax ginseg ne işe yarar hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız, umarız sizin için faydalı bir makale olur.


Panax ginseng ne işe yarar?

 • Panax ginsengi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılabilir. Vücudu bakteri ve virüslere karşı koruyarak enfeksiyona olan direnci arttırır. Bazı kaynaklara göre panax ginsenginin bağışıklık sisteminde hücre sayısını arttırdığı yönündedir.
 • Panax ginseng mükemmel bir antioksidandır ve vücutta DNA hasarına neden olan serbest radikallerle mücadele etmeyi kolaylaştırır. Serbest radikallerin neden olabilecek kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi pek çok hastalığın oluşma riskini azaltır.
 • Yapılan araştırmalara göre bazı uzmanlar panax ginsengin yüksek tansiyona karşı iyi geldiğini savunmaktadır. Ancak bazı uzmanlar ise bu konu hakkında tam tersini düşünmektedir. Dolayısıyla panax ginseng tansiyona karşı kullanılacaksa mutlaka bir uzmana danışmakta yarar vardır.
 • Panax ginsengi Tip2 diyabet hastalarında kan şekerinin düzeyinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Ancak düzenli şekilde diyabet için ilaç kullanan kişiler panax ginseng kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.7
 • Panax ginsegin zihinsel performans üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirdiği, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği bilinmektedir. Alzheimer hastalığında hafızayı korumak ve hastalığı ilerletmemek için kullanılabilir.
 • Ağır fiziksel performans gerektiren aktivitelerde fiziksel dayanıklılığı arttırmak için kullanılabilir. Yapılan araştırmaya göre panax ginseng yorgunluğu büyük oranda azaltmaktadır.
 • Panax ginseng doğurganlık özelliğini arttırmaktadır. Cinsel performansı arttıran bitki, erkeklerde sperm sayısını ve cinsel isteği büyük oranda arttırmaktadır. Ayrıca doğum ağrılarını azaltmak amacıyla kadınlar tarafından kullanılabilir.
 • Panax ginseng kanser riskini azaltan, vücudu kansere karşı koruyan bir bitki türüdür.
 • Solunum sisteminin düzenli ve verimli çalışmasını sağlar.
 • Menopoz belirtilerini hafifletmek için kullanılabilir. Ruh haline karşı iyi geldiği bilinmektedir. Bu konu hakkında araştırma sonuçları mevcuttur.
 • Panax ginseng, mide problemlerine karşı kullanılabilir. Yumuşatıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlar. Stres, anksiyete, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal gibi problemlere karşı yararlanılabilir.

Panax ginseng nasıl kullanılır?


Tıbbi özelliklerinden dolayı yaygın şekilde kullanılan panax ginseng ticari amaçlı olarak dünyanın farklı ülkelerinde yetiştirilmektedir. Yaygın bir bitkisel ilaç olarak kabul edilen panax ginseng, genellikle kurutulmuş olarak satışa sunulur. Kök kısmı tüm ya da dilimlenmiş şekilde satın alınabilir. Kozmetik ürünlerin ve bitkisel takviyelerin içinde sıkça kullanılan panax ginseng, poşet çay şeklinde de temin edilerek günde bir defa içilebilir. Panax ginseng çayı için 4 dilim ya da 1 yemek kaşığı rendelenmiş ginseng kullanılabilir. Çayın tadı ve demine bağlı olarak ölçü arttırılabilir ya da azaltılabilir. Ginseng yeterli ölçülerde bir büyük bardağın içine konulur ve üzerine bir bardak kaynatılmış su eklenir. 5 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek içilmeye başlanabilir. Panax ginsenge eklenecek su ocaktan alındıktan sonra iki dakika kadar beklendikten sonra bitkiye eklenmelidir. Çünkü direkt kaynar su ginsengin faydalarını önemli ölçüde azaltabilir. Çay balla tatlandırılarak içilebilir.

Panax Ginseng Ne İşe Yarar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İcloud Ne İşe Yarar?

İcloud Ne İşe Yarar?

Ara Makas Ne İşe Yarar?

Ara Makas Ne İşe Yarar?

İtunes Ne İşe Yarar?

İtunes Ne İşe Yarar?

Zencefil Ne İşe Yarar?

Zencefil Ne İşe Yarar?

Popüler İçerikler

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Ses Kartı Ne İşe Yarar?

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

B12 Ne İşe Yarar?

B12 Ne İşe Yarar?

Ghz Ne İşe Yarar?

Ghz Ne İşe Yarar?

Lisans Ne İşe Yarar?

Lisans Ne İşe Yarar?

Ginseng Ne İşe Yarar?

Ginseng Ne İşe Yarar?

Güncel

Vazelin Ne İşe Yarar?

Vazelin Ne İşe Yarar?

Güncel

İnternet Ne İşe Yarar?

İnternet Ne İşe Yarar?

Güncel

Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Dolven Şurup Ne İşe Yarar?

Dolven Şurup Ne İşe Yarar?

Bekunis Ne İşe Yarar?

Bekunis Ne İşe Yarar?

Saç Kremi Ne İşe Yarar?

Saç Kremi Ne İşe Yarar?

Pruzon Merhem Ne İşe Yarar?

Pruzon Merhem Ne İşe Yarar?

Sildenafil Nedir Ne İşe Yarar?

Sildenafil Nedir Ne İşe Yarar?

Turbo Ne İşe Yarar?

Turbo Ne İşe Yarar?

Sivex Losyon Ne İşe Yarar?

Sivex Losyon Ne İşe Yarar?

Göbek Deliği Ne İşe Yarar?

Göbek Deliği Ne İşe Yarar?

Lustral Ne İşe Yarar?

Lustral Ne İşe Yarar?

Tarlusal Ne İşe Yarar?

Tarlusal Ne İşe Yarar?

Tarlusal Ne İşe Yarar, progestan ilacına benzer yönleri bulunan ve doğal olarak vücutta üretilen cinsiyet hormonudur. Adet düzensizliği, adetin gelmemesi ve kanamanın ano[...]

L Karnitin Ne İşe Yarar?

L Karnitin Ne İşe Yarar?

L karnitin ne iş yarar, bazı kaynaklarda carnitine olarak da geçen L karnitin, vücutta doğal olarak üretilen bir tür amino asittir. Farklı hastalıklara sebep olan oksidadi[...]

Şap Ne İşe Yarar?

Şap Ne İşe Yarar?

Şap ne işe yarar, şap denilince herkesin aklına askeriye gelir nedense. Oysa şap çift tuz grubuna giren bileşendir. Şapın birçok şeye yararı vardır. Şap renksiz, tad�[...]

Cabral Ne İşe Yarar?

Cabral Ne İşe Yarar?

Cabral Ne İşe Yarar, Etken maddesi feniramidol hidroklorür olan cabral ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılmalıdır ya da kullanılmamalıdır ve yan etkileri hakkında el[...]

Zinco Şurup Ne İşe Yarar?

Zinco Şurup Ne İşe Yarar?

Zinko şurup ne işe yarar, genelde çocukların doktor tarafından reçete ettiği ilaç türü olan zinko şurup ayrıca çocuklarda çinko eksikliğinde kullanılır. Anne adayl[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6